Yargıtay’dan Sürpriz Süleyman Soylu Kararı! Karar Bakanken Çıktı, Tebliğ Bakanlıktan Ayrılınca…

4. Hukuk Dairesi, Süleyman Soylu’nun, Baskın Oran’ın “Kürtler üzerine trajikomik deneyler” başlıklı yazısına yönelik sözlerinin kişilik haklarına saldırı olduğuna hükmetti.

Geçtiğimiz günlerde imzaları tamamlanarak taraflara tebliğ edilen kararın 1 yıl önce, Soylu İçişleri Bakanı iken verilmesi dikkat çekti.

Kısa Dalga’dan Kemal Göktaş‘ın haberine göre Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Başkanı iken emekli olan Prof. Dr. Baskın Oran, 23 Haziran 2017’de T24’de yayınlanan “Kürtler üzerine bazı trajikomik deneyler” başlıklı yazısında ulusal basında yer alan hak ihlallerine ilişkin haberleri sıralayarak bu olayların Kürt yurttaşlarda kırgınlık ve öfke yaratabilecek ve toplumsal barışın kurulmasını güçleştireceğine dikkat çekti.

Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Baskın Oran’ın bu yazısına ilişkin olarak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Kendisini ilim adamı diye pazarlamış yazısının her kelimesini alçakça kurgulamış bir uşak Baskın Oran hakkında suç duyurusunda bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine iki isim arasında hukuk mücadelesi başladı.

Son olarak Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Soylu’nun sözlerinin davacı Oran’ın kişiliğine yönelik saldırı niteliğinde olduğu belirtilerek mahkemenin uygun miktarda manevi tazminata hükmetmesi gerektiği kaydedildi.

Karar 1 yıl bekledi

Yargıtay’ın 22 Eylül 2022’de verdiği 2022/10613 numaralı kararının yazımı, imzalarının tamamlanması ve davacı Oran’a tebliğ edilmesi ise bir yılı buldu. Kararın Soylu’nun bakanlık görevinden ayrılmasının ardından yerel mahkemeye gönderilmesi dikkat çekti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x