Kızıldeniz’de füze krizi sürüyor

ABD, Yemen’deki İran destekli Husilere ait gemisavar füzesini vurduğunu açıkladı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) yapılan açıklamada, Husilerin Kızıldeniz’e gemisavar füzesi fırlattığı ifade edilerek söz konusu füzenin ABD tarafından vurulduğu bilgisi paylaşıldı. Açıklamada, “İran destekli Husiler, Kızıldeniz’e doğru bir gemisavar seyir füzesi ateşledi. Füze USS Gravely (DDG 107) tarafından düşürüldü.” ifadeleri kullanıldı.

Herhangi bir yaralanma ya da hasar olmadığı kaydedildi.
Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, ABD Donanmasına ait “USS Gravely” muhribini “uygun deniz füzeleri” ile hedef aldıklarını belirterek söz konusu saldırının, Filistin halkına destek ve ABD ile İngiltere’nin Yemen’e yönelik saldırılarına karşılık vermek için gerçekleştirildiğini ifade etmişti.

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023’te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı. ABD güçleri bu süreçte birçok kez Yemen’den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurdu.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x