Gençler gözaltı operasyonlarını protesto etti: Arkadaşlarımızı derhal bırakın

İZMİR – İzmir’de bulunan gençlik örgütleri, gözaltı operasyonlarını protesto etmek için yürüyüş düzenledi.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde toplanan gençler, Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne doğru yürüyüşe geçti. “Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz” yazılı pankart taşınan yürüyüşte, sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından ortak açıklamayı yapan Veysel İlhan, 21 Kasım günü Ankara’da, 22 Kasım’da Diyarbakır’da, bugün ise İstanbul, Diyarbakır ve Urfa’da yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişinin gözaltına alındığını hatırlattı.

‘GENÇLİĞİ ALMIŞ OLDUĞUNUZ ABLUKA DAĞILACAK’

“Yarattığı her türlü krizin faturasını gençliğe kesmeyi kendisine adeta gelenek olarak belirleyen iktidarın baskılar, gözaltılar ve tutuklamalarla gençliği yıldırma politikalarını devam ettirdiğini” söyleyen İlhan, “Uygulanan bu politikalar açıkça şunu göstermektedir ki baskılar, gözaltılar ve tutuklamalarla gençliğin her geçen gün biraz daha yükselen öfkesi, direniş azmi korkuya çevrilmeye çalışılmaktadır. Aynı zamanda faşizme, tekçiliğe ve gericiliğe karşı direnen sosyalistlerin, kadınların, Kürtlerin ve gençlerin mücadelesi tasfiye edilmeye çalışılmaktadır. Gençlerin her türlü sorunlarını görmezden gelen, onlara adeta yaşam alanı tanımayan, cinsiyetçi ve egemen güç uygulamaya çalışan AKP-MHP rejimi, gençleri bir nevi bu baskılar ve gözaltılarla yıldırabileceğini düşünmektedir” dedi.

Arkadaşlarının derhal serbest bırakılması talep ettiklerini dile getiren Veysel İlhan, “Bizler gençlik örgütleri olarak üzerimizde kurulan bu sistematik tahakkümü kırmanın tek yolunun yine sürekli ve örgütlü gençlik mücadelesini yükseltmekten geçtiğini biliyoruz. Ve bugün burada bu gözaltılar ve tutuklamaları protesto etme, hiçbir zaman dinmeyecek ve yılmayacak olan gençlik mücadelemizi kanıtlamak ve örgütlü gençlik dayanışmamızı büyütmek için toplanmış bulunmaktayız. Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın. Gençliği almış olduğunuz abluka dağılsın diyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklama atılan sloganlarla sona erdi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x